O školi

Medicinska škola Pula je srednjoškolska ustanova osnovana 1956. godine kao Škola za medicinske sestre, na lokaciji u ulici Rižanske skupštine 2. Kroz narednih je nekoliko desetljeća povremeno upisivala i druge smjerove poput bolničara, fizioterapeutskih tehničara i primalja. Danas, pored smjera medicinskih sestara/tehničara opće njege, koji je stabilan od osnutka, trajno je uspostavljen i program fizioterapeutski tehničar/tehničarka, dok smo od 2017. do 2022. godine školovali i dvije generacije programa Primalja asistentica/asistent. Od školske godine 2022./2023. školujemo smjer Dentalni tehničar/tehničarka, a od školske godine 2023./2024. školujemo i smjer Zdravstveno-laboratorijski tehničar/tehničarka. Danas škola u 18 razreda broji oko 415 učenika te ima zaposleno 60-ak djelatnika. Nastavna baza struke je, kako nekad tako i danas, Opća bolnica Pula.

Godine 2010. se zbog trošnosti stara zgrada prestala koristiti, kada škola seli u krug bolnice u prostore bivše kirurgije na adresi Zagrebačka 30. Zbog prelaska u jednu smjenu 2014. godine zgrada postaje mala za sve učenike te je unajmljen prostor Pučkog otvorenog učilišta Pula, a škola djeluje i u Sportskom centru Mirna (Pattinaggio), gdje se održava nastava tjelesnog odgoja. Početkom 2022. godine je došlo do preseljenja u novu zgradu Medicinske škole na staroj lokaciji (Rižanske skupštine 2), koja predstavlja najsuvremeniju srednjoškolsku ustanovu u Republici Hrvatskoj.

Važnost škole je od strateškog interesa za grad i županiju, ali i šire. Naše najveće bogatstvo su učenici i nastavnici, čija su postignuća velika. Učenici, uz nadzor nastavnika, sudjeluju u velikom broju aktivnosti koje direktno služe u interesu zajednice: jednom mjesečno na gradskoj tržnici građanstvu mjere krvni tlak, razinu šećera u krvi te pružaju savjete osobama kojima je potrebna fizikalna terapija. Sudjeluju u školskim projektima, od zavičajnih do onih europskih u okvirima Agencije za mobilnost, a mnogi od njih su uspješni sportaši te predstavljaju školu na brojnih školskim natjecanjima.

Nastavnici, osim što rade u redovnoj nastavi, ističu se po samostalnom pisanju i realiziranju EU projekata, kojih je od 2016. realizirao ukupno četiri, a sudjeluju i u nizu manjih, regionalnih, na razini Istarske županije. Redovito se, u suradnji s učenicima, organiziraju humanitarne akcije, poput darivanja brašna, hrane, odjeće i obuće potrebitima. Međuljudski odnosi su na jednoj kvalitetnoj razini čemu pridonose i redovite Team building aktivnosti. Škola pored brojnih povjerenstava ima i vlastiti PR tim, koji se brine za ugled škole u javnosti, odnosno brine se za prezentaciju vlastitih aktivnosti u medijima.

Veliki broj bivših učenica i učenika radi u sustavu primarnog pružanja zdravstvene skrbi većinom u Općoj bolnici Pula, ali i drugim ustanovama u zemlji i inozemstvu.